SSP election challenge

Scottish Socialist Party Westminster Election Candidates - May 2001

The Scottish Socialist Party will be standing in every seat in Scotland in the elections for the Westminster parliament, held on June 7th 2001. We aim to get 100, 000 votes for socialism and establish the SSP as a significant force in Scottish politics. Vote SSP! Help our campaigns.

Manifesto of the Scottish Socialist Party 2001

Check out the SSP website

The Socialist Alliance will also be contesting seats across England, and the Welsh Socialist Alliance will be taking on the establishment parties in Wales.

Check out the Socialist Alliance website.

CONSTITUENCY

CANDIDATE

 

CONSTITUENCY

CANDIDATE

 
Aberdeen Central Andy Cumbers   Glasgow Ballieston Jim McVicar  
Aberdeen North Shona Foreman   Glasgow Cathcart Ronnie Stevenson  
Aberdeen South Dave Watt   Glasgow Govan Wullie McGartland  
Airdrie & Shotts Kenny McGuigan   Glasgow Kelvin Heather Ritchie  
Angus Bruce Wallace   Glasgow Maryhill Gordon Scott  
Argyll & Bute Des Divers   Glasgow Pollock Keith Baldesarra  
Ayr James Stewart   Glasgow Rutherglen Bill Bonnar  
Banff & Buchan Alice Rowan   Glasgow Shettleston Rosie Kane  
Caithness Suth
& E.Ross
Karn Mabon   Glasgow Springburn Carolyn Leckie  
Carrick Cumnock &
D Valley
Amanda McFarlane   Gordon John Sangster  
Central Fife Morag Balfour   Greenock & Inverclyde Davie Landels  
Clydebank & Milngavie Dawn Brennan   Hamilton N & Bellshill Shareen Blackall  
Clydesdale Paul Cockshott   Hamilton South Gena Mitchell  
Coatbridge & Chryston Lynn Sheridan   Inverness E, Nairn & Lochaber Steve Arnott  
Cumbernauld & Kilsyth Kenny McEwan   Kilmarnock & Louden Jason Muir  
Cunninghame North Sean Scott   Kirkaldy Dougie Kinnear  
Cunninghame South Rosemary Byrne   Linlithgow Eddie Cornock  
Dumbarton Les Robertson   Livingston Wendy Milne  
Dumfries John Dennis   Midlothian Bob Goupillot  
Dundee East Harvey Duke   Moray Norma Anderson  
Dundee West Jim McFarlane   Motherwell & Wishaw Stephen Smellie  
Dunfermline East Andy Jackson   North East Fife Keith White  
Dunfermline West Kate Stewart   North Tayside Rosie Adams  
East Kilbride David Stevenson   Ochil Pauline Thompson  
East Lothian Derrick White   Orkney & Shetland Peter Andrews  
Eastwood Peter Murray   Paisley North Jim Halfpenny  
Edinburgh Central Kevin Williamson   Paisley South Frances Curran  
Edinburgh E & Musselburgh Derek Durkin   Perth Frank Byrne  
Edinburgh N & Leith Catriona Grant   Ross, Skye & Inverness S Stuart Topp  
Edinburgh Pentlands Jimmy Mearns   Roxburgh & Berwickshire Amanda Millar  
Edinburgh South Colin Fox   Stirling Dr Clark Mullen  
Edinburgh West Bill Scott   Strathkelvin & Bearsden Willie Telfer  
Falkirk East Tony Weir   T'dale, Ettrick & Lauderdale Norman Lockhart  
Falkirk West Mhairi McAlpine   W Aberdeenshire & K'dine Alan Manley  
Galloway & Upper Nithsdale Andy Harvey   West Renfrewshire Arlene Nunnery  
Glasgow Anniesland Charlie McCarthy   Western Isles Joanne Telfer